Τα Νέα Μας

Διεθνής Ημέρα Μουσείων

Διαγωνισμός: Το μουσείο των ονείρων μου

Τα μουσεία έχουν αντικείμενα, περιγραφές, πωλητήριο, παιχνίδια, επιστήμονες, πολιτισμούς, αστέρια... και πόσα άλλα!!!

Τι άλλο μπορεί να υπάρχει σε ένα μουσείο; Πόσες ιδέες μπορούν να χωρέσουν ανάμεσα στα εκθέματα;

Το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης περιμένει τις ιδέες σας για φτιάξουμε παρέα ένα διαδραστικό μουσείο

Μπορείτε να πάρετε έμπνευση από τις θεματικές του ΠΜΘ, τα ενδιαφέροντα σας και ότιδήποτε άλλο (π.χ.  φωτογραφία, διατροφή, κατασκευές).

dream

Οι θεματικές του ΠΜΘ είναι:

- Η παλιά σχολική τάξη

- Τσίγγινο παιχνίδι

- Η ιστορία της κούκλας

- Παιδικά βιβλία και παραμύθια

Βήματα Συμμετοχής:

1. Κατεβάζω το pdf με το σχέδιο του Μουσείου

2. Δημιουργώ ένα τσουβάλι ιδέες

3. Παίρνω χρώματα, υλικά κολάζ και ό,τι άλλο μου δίνει έμπνευση

4. Φτιάχνω το Μουσείο όπως το ονειρεύομαι

5. Συμπληρώνω τα στοιχεία μου στο δεύτερο φύλλο

6. Στέλνω με φωτογραφία, scan ή γράμμα, το σχέδιο μου

Τρία παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να υλοποιήσουν την ιδέα τους μέσα στο Μουσείο και πολλά άλλα παιδιά θα κερδίσουν δώρα.

Ο διαγωνισμός ισχύει ως τις 20/5

Κατεβάστε το αρχείο εδώ (θα ανέβει σύντομα)

Παράλληλα με τον διαγωνισμό

Ονειρευόμαστε το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης με δύο ακόμη δράσεις

create

Α. Το Μουσείο των ονείρων μου: Live διαδικτυακή δράση

Παίζουμε και φτιάχνουμε μαζί το μουσείο όπως το φανταζόμαστε. Οι δημιουργίες σας θα είναι μέρος του διαγωνισμού.

Δηλώστε συμμετοχή εδώ (θα ανακοινωθεί σύντομα)

Β. Η συλλογή μου στο Μουσείο

Συλλογή από γραμματόσημα, κοχύλια, σελιδοδείκτες... Τόσες πολλές που η κάθε μία είναι μοναδική!

Για αυτό το λόγο, το Παιδικό Μουσείο θέλει να τις γνωρίσει και να τις εκθέσει. Ακριβώς, η συλλογή σου θα έχει τον δικό της ξεχωριστό χώρο στην έκθεση, για 3 εβδομάδες.

Με αυτή την διαδικασία:

- Θα γνωρίσεις πως στήνεται μια έκθεση

- Θα δημιουργήσεις κάτι ξεχωριστό

- Θα το μοιραστείς με φίλους και όλα τα παιδιά που επισκέπτονται το ΠΜΘ

- Θα διηγηθείς την δική σου μοναδική ιστορία συλλογής

Πες μας λίγα λόγια για την συλλογή σου εδώ (θα ανακοινωθεί σύντομα)

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 2310 913 047 Τρίτη έως Παρασκευή και ώρες: 09.00 π.μ. - 13.00 μ.μ.

Δ. Από τους κύκλους της Κουσάµα... στους κύκλους των παιδιών!

kusama

Ο 3ος Πανελλήνιος Μαθητικός ∆ιαγωνισµός «Παιδί & Κινηµατογράφος» (Ιανουάριος-Μάρτιος 2019) αφορά στη δηµιουργία ταινίας µικρού µήκους. Ο διαγωνισµός πραγματοποιήθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά, µε έµπνευση την Γιαγιόι Κουσάµα. Πασίγνωστη για τους κύκλους, τα πουά της, η καλλιτέχνις της pop art είναι κάθε χρόνο στη λίστα των «Times» ως µία από τις πιο επιδραστικές προσωπικότητες του κόσµου. Στα έργα της κυριαρχεί το σχήµα του κύκλου, το οποίο αποτελεί το βασικό όχηµα έκφρασης των συναισθηµάτων της ταξιδεύοντάς µας στο άπειρο.

Ο διαγωνισµός απευθύνονταν σε µαθητές και εκπαιδευτικούς των νηπιαγωγείων και των δηµοτικών σχολείων. Με τη βοήθεια της τεχνολογίας, του διαδικτύου, των βιβλίων και µε έµπνευση την τέχνη της Γιαγιόι Κουσάµα, τα παιδιά προσκλήθηκαν να δηµιουργήσουν ταινία µικρού µήκους µε τη χρήση ενός καινοτόµου εκπαιδευτικού εργαλείου, της τεχνικής της κινούµενης εικόνας.

Στα πλαίσια του διαγωνισµού πραγματοποιήθηκε σεµινάριο για τους συµµετέχοντες εκπαιδευτικούς (δωρεάν) στις 26/1 στον εκδοτικό οίκο «Μέλισσα» Σκουφά 58, Αθήνα από τις Χριστίνα Ντεπιάν και Ιωάννα Γιακουµάτου.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ: https://www.opus-culture.org/copy-of-diagonismos-kinimatografoy--1

Το Δελτίο Τύπου Απονομής Βραβείων του Διαγωνισμού μπορείτε να το βρείτε εδώ