Κυριακάτικα Προγράμματα

Εφαρμόζοντας την εγκύκλιο του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, η οποία κοινοποιήθηκε την Παρασκευή 13 Μαρτίου 2020, σας ανακοινώνουμε ότι το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης αναστέλλει την λειτουργία του έως και τις 26 Απριλίου 2020.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε τους ακόλουθους συνδέσμους του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού:
Ανακοίνωση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού
Πλήρης αναστολή της εξυπηρέτησης του κοινού

Στα Ίχνη των Ινδιάνων

Από Μάρτιος 31, 2019 11:00 εώς Μάρτιος 31, 2019 13:00 Αποθήκευση στο ημερολόγιο

Ένα ταξίδι εξερευνήσεων και ανακαλύψεων ξεκινά.

Το μουσείο αναζητά τους καλύτερους ιχνηλάτες με σκοπό να εξερευνήσει το μυστήριο που καλύπτει την ζωή ενός από τους διασημότερους λαούς του κόσμου, των Ινδιάνων.

Πού κατοικούσαν οι Ινδιάνοι; Πώς επιβίωναν στα άγρια δάση της Αμερικής;

Ποια τα πιστεύω τους γύρω από την φύση, τα αντικείμενα και τον άνθρωπο;

Ένα- ένα, τα στοιχεία που θα συγκεντρώνονται, θα μας βοηθήσουν να απαντήσουμε σε αυτά και σε άλλα ερωτήματα, που αφορούν τους ινδιάνους και τον πολιτισμό τους.

2019-03-31 11:00:00
2019-03-31 13:00:00