100 λέξεις για το χίονι

Από Απρίλιος 14, 2019 11:00 εώς Απρίλιος 14, 2019 13:00 Αποθήκευση στο ημερολόγιο

Οι μικροί μας εξερευνητές, θα ταξιδέψουν νοερά από τον Βόρειο.. στον Νότιο Πόλο!

Μέσα από το παιχνίδι και τα θεατρικά δρώμενα θα κεντρίσουμε το πηγαίο ενδιαφέρον των μικρών μας εξερευνητών να ανακαλύψουν κάτι νέο, αξιοποιώντας την ικανότητά τους να εκπλήσσονται με το κάθε τι καθώς και την αστείρευτη φαντασία τους.

Οι παρατηρήσεις μας θα βοηθήσουν τα παιδιά να θέσουν και να απαντήσουν τα ίδια, τα ερωτήματα τους όπως: Γιατί δε λιώνουν οι πάγοι στο Βόρειο και το Νότιο πόλο; Η μήπως λιώνουν; Υπάρχει ζωή; Που ζούνε οι άνθρωποι; Πως είναι η επιφάνεια του εδάφους στους πόλους; Υπάρχουν διαφορές; Ποια ζώα υπάρχουν;

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 5 – 7 ετών.

Σχεδιασμός και Υλοποίηση: Γάκος Σωτήρης

Συμμετέχουν φοιτητές/τριες Προσχολικής & Ειδικής Αγωγής του AMC Μητροπολιτικού Κολλεγίου και εθελοντές/ριες του Παιδικού Μουσείου Θεσσαλονίκης.

*Για το πρόγραμμα αυτό θα γίνονται δεκτές μόνο τηλεφωνικές κρατήσεις, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων (20 συμμετέχοντες/ουσες).

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία μπορείτε να μας καλέσετε στο ακόλουθο σταθερό τηλέφωνο: 2310 913 047.

2019-04-14 11:00:00
2019-04-14 13:00:00