Μυστικοί κώδικες και σύμβολα: Από τη γραμμική Ά στο διά- ΔΙΚΤΥΟ

Από Μάϊος 19, 2018 11:00 εώς Μάϊος 19, 2018 13:00 Αποθήκευση στο ημερολόγιο

Τοποθεσία Mediterranean Cosmos 567, Pilea 555 35, Greece

Εορτασμός διεθνούς ημέρας μουσείων 2018

Η γραφή είναι από τα πρώτα πράγματα που επινόησε ο άνθρωπος για την καλύτερη επικοινωνία του.

Τα στάδια από τα οποία όμως πέρασε η γραφή για να φτάσει στη σημερινή της μορφή είναι πάρα πολλά.

Ιερογλυφικά, γραμμική Α, γραμμική Β και πόσο ακόμα.

Με αφορμή τις προσπάθειες δημιουργίας της γραφής και αλφαβήτων μέσω του εκπαιδευτικού αυτού εργαστήριου τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να ταξιδεύσουν στο χρόνο με αναδρομή αποκρυπτογράφησης, στα στάδια δημιουργίας της γραφής μέχρι και το σήμερα.

Γράμμα, σύμβολο, εικόνα, emotion, grafitti, ,email, greeklish εμπλέκονται στο πιο ενδιαφέρον εργαστήριο που προσπαθεί να απελευθερώσει τη φαντασία των συμμετεχόντων.

Προφορικός και γραπτός λόγος, ο επικοινωνιακός λόγος, οι κώδικες επικοινωνίας και τόσο πολλά χωράνε σε ένα μουσείο και μάλιστα παιδικό!

2018-05-19 11:00:00
2018-05-19 13:00:00