Έγινα εσύ κι έγινες εγώ

Από Οκτώβριος 09, 2017 11:00 εώς Μάϊος 31, 2018 13:00 Αποθήκευση στο ημερολόγιο

Το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και η Δ΄ Δημοτική Κοινότητα διοργανώνουν ΑΦΙΕΡΩΜΑ στον ΒΑΓΓΕΛΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟ για την εικοσαετή προσφορά του στην Παιδική και Νεανική Λογοτεχνία, στα πλαίσια των εκδηλώσεων του Μουσείου για τον εορτασμό των 20 χρόνων λειτουργίας, εθελοντικής προσφοράς και δημιουργικού έργου στα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς.

Αναλυτικά:

• Έναρξη αφιερώματος στον Βαγγέλη Ηλιόπουλο με Διήμερο εκδηλώσεων,στις 7 και 8 Οκτωβρίου 2017.
  • Έκθεση Εικονογράφησης, με έργα τέχνης των εικονογράφων των βιβλίων του συγγραφέως, από την προσωπική του συλλογή, Οκτώβριο 2017 – Μάιο 2018
  • Έκθεση Αφίσας με τα βιβλία του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, Οκτώβριο 2017 – Μάιο 2018
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Καλλιέργειας της Ενσυναίσθησης.
  • «…έγινα εσύ κι έγινες εγώ…» Οκτώβριο 2017 – Απρίλιο 2018 Μια περιδιάβαση στην έκθεση έργων σπουδαίων εικονογράφων, από τις εικονογραφήσεις βιβλίων του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, θα μας οδηγήσει στην ανακάλυψη των κρυμμένων εργαλείων της λογοτεχνίας για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης. Κάθε επισκέπτης - αναγνώστης θα βάλει τον εαυτό του στη θέση του άλλου, θα δει με τα μάτια του, θα ακούσει με τα αυτιά του, θα κατανοήσει τη συμπεριφορά του, θα σκεφτεί τι θα έκανε στη θέση του. Τότε μόνο θα αναγνωρίσει τη θέση του άλλου , τα συναισθήματα, τις σκέψεις και την κατάστασή του, ενισχύοντας την επικοινωνία και την κατανόηση. Έτσι θα αναπτυχθούν ο αμοιβαίος σεβασμός και η εμπιστοσύνη και θα καταπολεμηθούν η βία, οι διακρίσεις, ο ρατσισμός και ο εκφοβισμός.
    Γιατί ο άλλος δεν είναι ξένος. Ο άλλος μπορεί να είμαι εγώ.

2017-10-09 11:00:00
2018-05-31 13:00:00